Kustība, spēks un skaņa

Skaņu pasaule.

http://naturesoundsfor.me/lv
https://www.fizmix.lv/lat/fiztemas/mehaniskas_svarstibas_un_vilni_/skanas_vilni/

Mācību materiāls (izveidoja  Kalvis Kincis Rīgas 6.vsk. skolotājs ).
Skaņa.

Skaņu līmeņi.

         Skaņu līmeņi, ātrums, kas ietekmē  cilvēku dzirdi  ir mūsu ikdiena. Mūzikas klausīšanās austiņās, tā arī ir ikdiena jauniešu vidū. Man zināmās, labākās , austiņas, kuras skaitās arī kvalitatīvas, vidējais  skaļums ir 116 dB.
         Diemžēl nervu šūnas, kas atbild par dzirdi neatjaunojas, tātad visas šūnas, kas ir traumētas vienkārši pasliktina dzirdi. Ārsti apgalvo, ka cilvēks ar bojātu dzirdi bieži dzird  nevis klusāk, bet neskaidrāk, tāpēc ir jārunā lēnāk un rūpīgāk, lai  atšķirtu vārdus un to nozīmi. Par mūzikas klausīšanos šeit var aizmirst. 
         Izlasi un padomā, vai vecumdienās mazbērnu čalas dzirdēsi ar savām ausīm?

Apm.0 dB - vis vājākās skaņas ko spēj uztvert cilvēka auss, protams ka visiem nav vienādi. -> Nekaitīgi.
Apm.60 dB - Cilvēka vidējas normālas runas skaļums. -> Nekaitīgi
Apm.90 dB - Pilsētas sadzīves trokšņi, autotransports utt -> Neiesaka vairāk kā 8 stundas dienā uzturēties šādā skaņā lai laika gaitā nerastos dzirdes traucējumi. Rodas nogurums utt.
Apm.100 dB - Urbmašīnas, motorzāģi, pneimatiskais āmurs utt, -> Bez aizsarglīdzekļiem vairāk kā 2 stundas dienā vidēji nav vēlams pakļaut sevi šādam troksnim lai nerastos paliekoši dzirdes traucējumi.
Apm.115 dB - Automašīnas sirēna, skaļš koncerts -> Bez aizsarglīdzekļiem ne vairāk kā 15 minūtes dienā.
Apm.140 dB - Šaujamieroča šāviens, reaktīvās lidmašīnas dzinējs, -> Skaņa izraisa sāpes, bez aizsardzības iespējama momentāla un pilnīga dzirdes zaudēšana.
    

Nav komentāru: